Heading o firmie

Breadcrumbs

PALGES
PALGES
02 October 2024

PALGES

Prestiżowa 95. konferencja PALGES, współorganizowana przez Państwowy Instytut Geologiczny-PIB, odbyła się w dniach 16-21 września 2024 r. na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Tegoroczny temat, "Więcej niż wymarłe gatunki: Znaczenie organizmów kopalnych dla dzisiejszej ekologii, ewolucji i wysiłków na rzecz ochrony różnorodności biologicznej ponad granicami" przyciągnęło prawie 170 wybitnych uczestników z 17 krajów, wzmacniając znaczenie paleobiologii w podejmowaniu globalnych wyzwań środowiskowych.

To multidyscyplinarne wydarzenie było efektem współpracy renomowanych instytucji, w tym Wydziału Biologii i Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, Sekcji Paleontologicznej Polskiego Towarzystwa Geologicznego oraz Paläontologische Gesellschaft (PalGes). Konferencja podkreśliła ewoluującą rolę paleobiologii we współczesnej nauce, wypełniając lukę między przeszłymi formami życia, a współczesnymi pytaniami ekologicznymi i ewolucyjnymi. Badając zapisy kopalne, naukowcy są lepiej przygotowani do zrozumienia wpływu zmian klimatycznych i utraty siedlisk na różnorodność biologiczną.

Szczególną atrakcją była wycieczka terenowa do naszej kopalni KOWALA w dniu 20 września 2024 roku. Naukowcy badali bogate w skamieniałości warstwy z okresu późnego dewonu, pod przewodnictwem dr hab. Mikołaja Zapalskiego (Uniwersytet Warszawski) i dr Przemysława Świś  (Università degli Studi di Modena e Reggio Emilia). Odsłonięty kamieniołom, zawierający skamieniałości sprzed ponad 365 milionów lat, zapewnił uczestnikom rzadką okazję do połączenia przeszłych ekosystemów z dzisiejszymi badaniami naukowymi.

Jesteśmy zaszczyceni, że zostaliśmy wybrani jako kluczowy punkt zwiedzania i dumni z naszego wkładu we wspieranie międzynarodowej współpracy. Ta konferencja to coś więcej niż tylko spotkanie akademickie - to katalizator przyszłych wspólnych projektów badawczych i innowacyjnych partnerstw, które będą kształtować kierunek paleobiologii na nadchodzące lata.

Nasz udział w konferencji potwierdza nasze zaangażowanie w rozwój wiedzy naukowej i zastosowanie wiedzy z historii geologicznej Ziemi w dzisiejszych wysiłkach na rzecz ochrony środowiska i różnorodności biologicznej.

 

Dla zainteresowanych podsyłamy linka do wydarzenia.

https://www.pgi.gov.pl/aktualnosci/display/15575-eksperci-pig-pib-na-konferencji-palges-2024.html