BARBÓRKA w Dyckerhoff Polska
Gwarnie i wesoło obchodzono w Dyckerhoff Polska święto górnicze przypadające w dzień św. Barbary patronki górników. To okazja do docenienia ciężkiej pracy i integracji pracowników oraz zaproszonych gości. Wszyscy doskonale spędzili czas przy muzyce, tańcach i dowcipach Kabaretu Rak. Prezes Dyckerhoff Polska Sp. z o.o. Mirosław Majchrowicz odebrał z rąk związkowców Medal z okazji 130-lecia Ruchu Zawodowego Budowlanych w Polsce.
Obok tradycyjnej Karczmy Piwnej, w ubiegłym roku w zakładzie po raz pierwszy odbył się także Babski Comber i również wszedł do tradycji. Nie inaczej było w tym roku. Mężczyźni bawili się w Karczmie, gdzie biesiadników zagrzewało Wysokie, a w Sprawach Piwnych Zawsze Nieomylne Prezydium oraz Kontrapunkci odpowiedzialni za przewodzenie prawą i lewa ławą. Panie zaś świętowały nie mniej uroczyście na Babskim Combrze, gdzie były tańce, zabawy i świetny humor. Ale i tak kulminacja Barbórki nastąpiła wówczas gdy obie sale połączyły się w jedną.
Karczma Piwna w Europie sięga swoją tradycją czasów XVII/XIX wieku. Dziś także spotkanie Gwarków nawiązuje do spotkań górników, którzy po ciężkiej i znojnej pracy gromadzili się, by przy kuflu piwa szukać wytchnienia w niefrasobliwości, a nawet frywolnym dialogu, okraszonym pieśnią.
Babski Comber to tradycyjne spotkania kobiet, które były niejako odpowiedzią na zabawy Gwarków, w których panie nie mogły uczestniczyć. Stworzyły więc swoją własna imprezę , z własnym Prezydium Nie mniej Wysokim i Nieomylnym i z podstolinami. Współcześnie Comber przeniesiono również do obchodów Barbórki w zakładach pracy, gdzie swoje święto mają także kobiety – górnicy. W ten sposób pogodzono tradycję z przemianami społecznymi, co w praktyce sprawdza się idealnie.