Catch4climate: projekt wychwytywania dwutlenku węgla nabiera tempa
Ponieważ w procesie kalcynacji wapnia zawsze uwalniany jest dwutlenek węgla, produkcja cementu neutralnego dla klimatu jest możliwa w dłuższej perspektywie tylko wtedy, gdy dwutlenek węgla można wychwycić i składować lub wykorzystać jako surowiec.
Projekt catch4climate, w który wraz z Buzzi Unicem zaangażowanych jest kilku międzynarodowych producentów, jest już w pełnym toku: rozpoczęto prace nad budową zakładu badawczo-rozwojowego wychwytywania dwutlenku węgla w Mergelstetten w Niemczech, na terenie cementowni Schwenk Zement.
Zakład, którego budowa i eksploatacja będzie wymagała nakładów inwestycyjnych o wartości ponad 120 milionów euro, po raz pierwszy zastosuje proces czystego paliwa tlenowego (Pure-Oxyfuel) do wychwytywania dwutlenku węgla. W tym celu zbudowana zostanie specjalna linia do wypalania o zdolności produkcyjnej 450 ton na dobę.
Temu projektowi z ciekawością przygląda się wiele branż, takich jak produkcja nawozów, paliw do lotów długodystansowych czy plastikowych wyrobów medycznych: do tej pory węgiel pozyskiwany był niemal wyłącznie z paliw kopalnych, natomiast w przyszłości naszym zamiarem jest wykorzystanie wychwyconego dwutlenku węgla do produkcji tzw. „reFuels”, czyli paliw syntetycznych o mniejszym wpływie na klimat, takich jak parafina dla ruchu lotniczego.
Uruchomienie instalacji wychwytywania dwutlenku węgla planowane jest w połowie 2024 roku.