17 października 2022
Gościliśmy studentów z Uniwersytetu Fryderyka i Alexandra w Erlangen-Norymberdze (Bawaria)
Przez minione 2 tygodnie Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego gościło wycieczkę terenową studentów paleobiologii zorganizowaną przez Uniwersytet Fryderyka i Alexandra w Erlangen-Norymberdze (Bawaria). Była to pierwsza wizyta studentów nie tylko w Górach Świętokrzyskich, ale w również w Polsce.
Kurs terenowy prowadzony przez Prof. Rachel Warnock i Prof. Axela Munnecke była wspierana przez dr hab. Emilię Jarochowską z Uniwersytetu w Utrechcie oraz dr hab. Kennetha De Baetsa i doktoranta Niklasa Hohmanna z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Studenci, którzy przyjechali z Erlangen, to międzynarodowa grupa, do której dołączył także jeden student z Uniwersytetu w Utrechcie. Tym samym wycieczka zebrała uczestniczki i uczestników ośmiu narodowości, od Belga, przez Holendra i Hindusa, poprzez Irlandkę, kilkoro osób z Niemiec, Serbkę, Polkę i Szkotkę
Studenci odnaleźli w Centrum doskonałą bazę terenową. W trakcie kursu wykonali m.in. klasyczne ćwiczenie z kartowania antykliny chęcińskiej, odwiedzili Skałę Geologów na Wietrzni i fałd w Rezerwacie Śluchowice, przeanalizowali sposób poruszania się dewońskich tetrapodów w kamieniołomie Zachełmie, udokumentowali zapis trzęsień ziemi w kamieniołomie Mogiłki i zebrali kolekcję graptolitów w Wąwozie Prągowiec. Wyjątkowa budowa Gór Świętorzyskich umożliwiła im odwiedzenie niemal wszystkich systemów geologicznych od kambru po neogen. Wsparcie logistyczne Centrum umożliwiło grupie wstęp do czynnych kamieniołomów: Wiśniówka (Eurovia), Małogoszcz (Lafarge Polska), Ostrówka (Nordkalk) oraz Kowala (Dyckerhoff). Studenci cieszyli się bogactwem przyrodnicznym i kulinarnym regionu i poszerzyli swoją wiedzę o zakres skamieniałości, środowisk depozycyjnych i struktur tektonicznych, których nie znaleźliby w podobnej różnorodności w żadnym innym miejscu w Europie.
Dziękujemy za współpracę