beton architektoniczny
kreatywność bez ograniczeń
Beton architektoniczny ma zdefiniowane wymagania pod kątem wyglądu. Oprócz funkcji konstrukcyjnej wpływa na kształtowanie walorów architektonicznych obiektów budowlanych. Daje nieograniczone możliwości do eksponowania powierzchni różnych elementów konstrukcji, dodając im funkcję dekoracyjną bez konieczności pokrywania warstwą wykończeniową.
surowy beton architektoniczny
Gotowe elementy uzyskiwane są poprzez wbudowanie specjalnie zaprojektowanej mieszanki betonowej w odpowiednio przygotowane szalunki. Po rozformowaniu beton architektoniczny pozostaje w postaci: surowego betonu, betonu o specjalnej fakturze lub betonu barwionego w masie. Prawidłowe wykonanie elementów betonu architektonicznego wymaga starannych działań, zgodnych z zasadami sztuki budowlanej.
architektura
Powierzchnie elementów wykonanych z betonu architektonicznego mają oryginalny i niepowtarzalny wygląd. Gładkie lub fakturowane powierzchnie betonowych ścian i sufitów nadają obiektom industrialny klimat. Surowy i naturalny charakter betonu oddaje minimalistyczne walory estetyczne. Można łączyć go z innymi materiałami stosowanymi w architekturze takimi jak metal lub drewno, nadając indywidualny charakter każdemu projektowi.
charakterystyka
- pozostaje po rozformowaniu jako surowy beton, lub
- beton o specjalnej fakturze, który uzyskiwany jest za pomocą odpowiednich matryc, deskowań, szlifowania, śrutowania, eksponowania kruszywa podczas ‘płukania’ betonu, lub
- beton barwiony w masie, gdzie pigment jest mieszany z masą betonową jeszcze przed wylewaniem materiału do szalunku – gotowy element jest kolorowy również w przekroju, jednak należy pamiętać, że beton jest materiałem naturalnym i jego barwa będzie odcieniem koloru katalogowego
- mieszanki dostępne są w klasach wytrzymałości na ściskanie C30/37 i wyższych*
- istnieje możliwość zastosowania mieszanki samozagęszczalnej SCC*
- beton wytrzymały na działanie mrozu, wilgoci, promieni UV
- wbudowanie mieszanki odbywa się za pomocą pompy, kosza lub bezpośrednio z betonomieszarki
- pielęgnacja tak jak dla betonów zwykłych
zastosowanie
- element konstrukcyjny lub/i dekoracyjny domów, mieszkań, biur, hoteli, restauracji i wielu innych
- ściany wewnętrzne, elewacje, fasady, mury oporowe
- elementy ogrodzeń i tarasów
- schody, elementy małej architektury (ławki, donice itp.)
* Podstawowa produkcja i dostawa betonu odbywa się według: PN-EN 206+A2:2021-08 „Beton. Wymagania, właściwości, produkcja i zgodność” i PN-B-06265:2022-08 „Beton -- Wymagania, właściwości użytkowe, produkcja i zgodność -- Krajowe uzupełnienie PN-EN 206+A2:2021-08”.